با فرارسیدن روز نرم افزار آزاد، بنیاد نرم افزار آزاد و اجتماعاتی در سرتاسر دنیا در حال برنامه ریزی فعالیت ها و آمادگی برای جشن و ارتقای نرم افزار آزاد در مناطق خود بودند. پیوستن به اجتماع محله خودتان و شریک شدن در فعالیت هایشان بسیار موردپسند است ، در اینجا چند ایده برای پیشرفت نرم افزار آزاد به صورت شخصی پیشنهاد شده است:
اطلاع رسانی

این اصطلاح را درهمه جا بیان کنید. به خانواده ،دوستان ،همکاران همکلاسی ها در اینباره اشاراتی کنید. ممکن است تعجب کنید که چه تعداد افرادی وقتی درباره یک ایده جدید میشنوند، پیگیر قضیه میشوند. خواهید فهمید که گفتن : مردم به این چیزها اهمیت نمیدن، یک تصور غلط است. خیلی ها علاقه مند میشوند و دنبال راه هایی برای کمک به آن خواهند بود.

cf2
یک تی شرت تهیه کنید. لوگوی یکی از برنامه ها یا سازمانهای نرم افزار آزاد مورد علاقه تان را انتخاب کنید و آن را روی یک تی شرت چاپ کنید. در ملا عام آن را بپوشید.بعضی ها میبینند، بعضی ها کنجکاو میشوند، بعضی ها علاقه مند میشوند.

cf3-2
این ابلاغ را در جامعه مجازی خود هم قرار دهید. در وبلاگ، توییتر و فیس بوک در اینباره مطلب پست کنید. اگر بازی میکنید، در بازی راجع به آن صحبت کنید. اگر یک بازی را میزبانی میکنید، به بازیکنان اطلاع بدهید. برای مثال، در اینجا اعلامیه ای که در کد یک بازی آنلاین قرار دادم میبینید:
امروز، ما روز آزادی نرم افزار را جشن میگیریم; ما آزادی را در دنیای مجازی مان جشن میگیریم، دنیایی که با نرم افزار آزاد محقق شده است. کد بازی ما بر اساس نرم افزار آزاد نوشته شده است و به مدت ۱۷ سال از نرم افزار آزاد قدرت گرفته است. از کسانیکه  در تمام این مدت ما را در زنده نگه داشتن و لذت بردن از Dragonlance یاری کردند متشکریم.

cf4
این شانس را داشته باشید که در فعالیت های مربوط به آزادی نرم افزار درگیر شوید. نیازی نیست که برای کمک ، یک برنامه نویس باشید بلکه میتوانید کمک را با ترجمه ، گزارش باگ یا اصلا فعالیت های غیر مرتبط به نرم افزار داشته باشید: نقشه مکان مجاور خود را با OpenStreetMap ببینید، آثار هنری خود را در Open Clip Art Library آپلود کنید، محتوای دیجیتالی خود را تحت مجوز CC منتشر کنید.

cf5

شاید مهمترین چیزی که میتوانید در این روز انجام دهید، این است که بیشتر درباره آزادی نرم افزار یاد بگیرید و چگونگی اعمال آن بر خود و جامعه تان را انعکاس دهید. تعریف نرم افزار آزاد را بخوانید، ببینید چرا مدارس باید منحصرا از نرم‌افزار آزاد استفاده کنند و بدانید چرا آزادی تان به نرم افزار آزاد احتیاج دارد. این چیزها را سطحی نگیرید، درباره شان فکر کنید، و عقیده خودتان را شکل دهید و عمل کنید.

منبع ترجمه

Advertisements